Zdrowie i działania dla seniorów

Profilaktyka i promocja zdrowia

Maciej Zdziarski jest autorem kampanii profilaktycznych i książek z dziedziny zdrowia publicznego. Doradzał Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy realizacji krajowej kampanii „Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne”. Kierował projektem „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Świat Problemów” (2009-2010). W Radiu Kraków prowadził audycję o przeciwdziałaniu uzależnieniom „Pierwszy krok” (2010-2011).

Jest współzałożycielem Krakowskiej Akademii Profilaktyki (od 2009 r.), która jest liderem rynku materiałów profilaktycznych i edukacyjnych, odnoszących się do problematyki uzależnień. Stworzył kampanie edukacyjne „Postaw na rodzinę!” i „Przeciw pijanym kierowcom”. Autor książek „Uzależnienia behawioralne” (2013), „Uzależnienia behawioralne u dzieci i młodzieży” (2015) oraz „Alkohol i papierosy. Przemysł, państwo, polityki publiczne” (2016).

Działania dla seniorów

Maciej Zdziarski jest członkiem Rady ds. Polityki Senioralnej II kadencji (2020-2024). W budowanie świadomości społecznej na temat zmian demograficznych angażuje się od ponad dekady. W 2012 r. włączył się w działania związane z Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Wydał wówczas dwa zbiory wywiadów przybliżających różne aspekty starzenia – od problemów medycznych po kwestie z dziedziny psychologii i socjologii, ale także ekonomii i polityki społecznej: „Starsi Rodzice. Recepty na dobrą starość” i „Oswoić Starość”.

Jest pomysłodawcą kilkudziesięciu inicjatyw adresowanych do osób starszych, prowadził cykle debat na temat zdrowia i bezpieczeństwa seniorów. W latach 2012-2021 w ramach projektów realizowanych pod kierunkiem Macieja Zdziarskiego rozpowszechnionych zostało kilka milionów egzemplarzy bezpłatnych materiałów edukacyjnych – gazet, broszur i ulotek.

W 2013 r. był pomysłodawcą zrealizowania cyklu rozmów z ekspertami w ramach programu „Kawa czy herbata” w TVP1, poświęconych sprawom osób starszych. W 2014 r. podczas Kongresu Zdrowego Starzenia przewodniczył sesji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z udziałem wybitnych ekspertów z zakresu polityki senioralnej. W latach 2017-2019 był liderem dwóch ogólnopolskich kampanii edukacyjnych. Celem akcji „Pacjenci 60+” było promowanie lepszej współpracy lekarz-pacjent, szczególnie w obszarze przestrzegania zaleceń terapeutycznych przez osoby starsze. Kampania „Bezpieczni 60+” miała na celu zapobieganie przestępstwom przeciwko osobom starszym.